„Transparency International“ Lietuvos skyrius jau nuo 2007 m. dirba su žiniasklaidos skaidrumu: pristatyti du tyrimai- žvalgomojo Lietuvos, Latvijos ir Švedijos žiniasklaidos tyrimo (2009 m.) bei kokybinių interviu su verslininkais (klausta apie jų patirtį bendraujant su žiniasklaida ir požiūrį į ją, 2007 m.), organizuojama „Žurnalistų pusryčių“ iniciatyva, 2013 m. paleista žiniasklaidos savininkystės svetainė STIRNA.INFO. 2017 m. parengta studija apie tai, kokią įtaką žiniasklaidos priemonėms daro ES lėšos viešinimui, 2019 m. – Lietuvos savivaldybių viešinimo lėšų panaudojimo analizė.
Studijoje „Viešinimui skirtų ES lėšų panaudojimo korupcijos rizikų analizė“ pastebėta, kad žiniasklaidos priemonės neretai vengia neigiamų publikacijų arba palankiai atsiliepia apie įstaigas, iš kurių gavo viešinimui skirtų lėšų. Įtaką žiniasklaidos turiniui daro ir viešinimo konkursus laimėjusios ryšių su visuomene agentūros, raginančios nekritikuoti jos klientų. Daugiau informacijos galite rasti čia.
Savivaldybių viešinimo lėšų analizė atskleidė, kad kas 5 eurą (1,4 mln. eurų) iš valstybės ir savivaldybių viešinimo biudžetų ir kas 7 eurą (10,6 tūkst. eurų) iš Europos Sąjungos (ES) investicijų savivaldybės skyrė su politikais susijusioms įmonėms, kurios viešino jų veiklą. Visi duomenys skelbiami puslapyje www.manovalstybe.info. Daugiau informacijos galite rasti čia.
Svetainėje STIRNA.INFO rasite informacijos apie žiniasklaidos priemonių savininkus (nuo 1996 iki 2013 metų) ir kaip įvairios žiniasklaidos priemonės yra susijusios viena su kita bei su verslu. Daugiau informacijos: www.stirna.info
Iniciatyvą „Žurnalistų pusryčiai“, kuria siekiama supažindinti Lietuvos žurnalistus ir žurnalistikos studentus su geriausiomis užsienio šalių žiniasklaidos praktikomis bei skatinti žurnalistų bendruomenės diskusijas apie profesinę etiką, skaidrumą ir atskaitingumą, pradėjome 2009 m. Nuo to laiko kasmet organizuojami susitikimai, diskusijos ir intensyvūs praktiniai seminarai su žiniasklaidos ekspertais iš užsienio.
2011 metais TILS surengė 15 diskusijų su žurnalistais ir žurnalistikos studentais Vilniuje bei Kaune, kelis mokymus, seminarus ir filmų peržiūras, 2012 metais – 5 diskusijas ir 8 intensyvius dviejų dienų mokymus.
„Žurnalistų pusryčių“ susitikimus vedė tokie užsienio žurnalistai kaip Vladimir Pozner („Novaya Gazeta“), Anatoly Verbin (buvęs „Reuters“ žurnalistas), Toby Murcott (BBC), Aidan White (buvęs Tarptautinės žurnalistų federacijos vadovas), Attila Mong (tiriamosios žurnalistikos atstovas iš Vengrijos, radijo iniciatyvos „Minutė tylos“ autorius), Henrik Kaufholz (Danijos dienraštis „Politiken“), Diane Kemp (BBC, Birmingamo universitetas), Gavin MacFadyen (Tiriamosios žurnalistikos centras, JK) bei kiti.
TILS LEIDINIAI IR TYRIMAI ŽINIASKLAIDOS SKAIDRUMO TEMA
Viešinimui skirtų ES lėšų panaudojimo korupcijos rizikų analizė
METAI: 2017
STUDIJA:
ATSISIŲSTI (2,2 MB)
APIE STUDIJĄ:
Šios analizės tikslas – išskirti, kokios yra didžiausios su skaidrumu ir efektyvumo stoka susijusios rizikos vykdant tokius pirkimus, bei pateikti rekomendacijas geriau joms valdyti. Rizikos analizuotos ir rekomendacijos pateiktos remiantis pirminių ir antrinių šaltinių analize bei giluminiais pusiau struktūruotais interviu su skirtingų sričių atstovais.
Žiniasklaidos skaidrumas
METAI: 2007
LEIDINYS:
ATSISIŲSTI (2,2 MB)
APIE LEIDINĮ:
Knygelėje skelbiamas „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas unikalus sociologinis-kriminologinis tyrimas, atskleidžiantis, kaip Lietuvos verslininkai suvokia žiniasklaidos skaidrumo problemas, kurios pastaruoju metu vis dažniau svarstomos ir viešojoje erdvėje. Pateikiama įvairių autorių komentarų apie Lietuvoje dar mažai ištyrinėtą žiniasklaidos korupcijos fenomeną, piliečių galimybes ją atpažinti patiems.
„Žiniasklaidos atskaitingumas Latvijoje, Lietuvoje ir Švedijoje (žvalgomasis tyrimas)“
METAI: 2009
TYRIMO ATASKAITA:
ATSISIŲSTI (239,1 KB)
APIE TYRIMĄ:
Tyrimas „Žiniasklaidos atskaitingumas Latvijoje, Lietuvoje ir Švedijoje“ atliktas siekiant didinti šių valstybių žiniasklaidos veiklos atskaitingumą bei efektyvumą. Analizuotos penkių lietuviškų dienraščių („Lietuvos rytas“, „Respublika“, „Lietuvos žinios“, „Verslo žinios“, „Vilniaus diena“) 2008 m. publikacijos.
* Daugiau TILS tyrimų galite rasti mūsų tyrimų skiltyje